  • 1808HC102KAT3A
1808HC102KAT3A
advertisement
Manufacturer No:
1808HC102KAT3A
HK JDW NO:
66-1808HC102KAT3A
Package:
Datasheet:
1808HC102KAT3A
Description:
1nF 3kV Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
1808HC102KAT3A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    3kV
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Depth
    2.03mm
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Length
    4.57mm