  • 1808HC100KAT1A
1808HC100KAT1A
advertisement
Manufacturer No:
1808HC100KAT1A
HK JDW NO:
66-1808HC100KAT1A
Package:
1808
Datasheet:
1808HC100KAT1A
Description:
10pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1808
Step5Bar-code shipping tag
1808HC100KAT1A
  • Package / Case
    1808
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.03mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Length
    4.57mm