  • 1808AC222MAZ3A
1808AC222MAZ3A
advertisement
Manufacturer No:
1808AC222MAZ3A
HK JDW NO:
66-1808AC222MAZ3A
Package:
1808
Datasheet:
1808AC222MAZ3A
Description:
SIZE(FLEXITERM)HV 2.2nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1808
Step5Bar-code shipping tag
1808AC222MAZ3A
  • Package / Case
    1808
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Series
    SIZE(FLEXITERM)HV
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    2.03mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Length
    4.57mm