  • 1808AC102ZAT1A
1808AC102ZAT1A
advertisement
Manufacturer No:
1808AC102ZAT1A
HK JDW NO:
66-1808AC102ZAT1A
Description:
1000pF Ceramic Capacitor -20% +80% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1808AC102ZAT1A
  • Size / Dimension
    0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    2.03mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    2.032mm
  • Length
    4.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    2.032mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C