  • 180-015-273L010
180-015-273L010
advertisement
Manufacturer No:
180-015-273L010
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-180-015-273L010
Package:
Datasheet:
180-015-273L010
Description:
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
180-015-273L010
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    BRASS
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE/NYLON66
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    180
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle for Female Contacts
  • Number of Positions
    15
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    15
  • Current Rating
    2A
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
    YES
  • Note
    Contacts Not Included
  • Flange Feature
    Cable Side (4-40)
  • Plating
    Nickel
  • Connector Style
    D-Sub, High Density
  • Shell Size, Connector Layout
    1 DE E High Density
  • Height
    12.6mm
  • Length
    30.8mm