  • 178-025-313R571
178-025-313R571
advertisement
Manufacturer No:
178-025-313R571
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-178-025-313R571
Package:
Datasheet:
178-025-313R571
Purchasing and Inquiry
178-025-313R571 Overview
Currently, it is packaged in Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount, Through Hole, Right Angle mounting type.We use a Tube case to package the product.This product is part of the 178 Series.A 25 pin is on the device.In many ways, it is more powerful due to its Board Lock, Grounding Indents, Shielded feature.In this case, Edge, Through Hole mounts the part.This device runs at -55°C~105°C operating temperature.
178-025-313R571 Features
178 series
178-025-313R571 Applications
There are a lot of NorComp Inc. 178-025-313R571 D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Transportation
  • Instrumentation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Anywhere power is distributed
  • Data Technology
  • Blowers
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
178-025-313R571
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Edge, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    25
  • Dielectric Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
  • Housing Material
    Nylon
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    178
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents, Shielded
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    25, 25
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2, 2
  • Gender
    Female to Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    25
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Plating
    Tin
  • Connector Style
    D-Sub - Stacked
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B ; 3 DB B
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Height
    31.8mm
  • Length
    52.8mm
  • Width
    25.4mm