  • 172-050-242R011
172-050-242R011
advertisement
Manufacturer No:
172-050-242R011
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-172-050-242R011
Package:
Datasheet:
172-050-242R011
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT WW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
172-050-242R011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
  • Housing Material
    PBT
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    172, M Series
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Wrap
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    50
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    50
  • Current Rating
    5A
  • Shell Finish
    TIN
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Plating
    Tin
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Machined
  • Shell Size, Connector Layout
    5 DD D
  • Height
    10.1mm
  • Length
    52.8mm
  • Width
    15.3mm