  • 171472K630C-F
171472K630C-F
advertisement
Manufacturer No:
171472K630C-F
HK JDW NO:
192-171472K630C-F
Package:
Radial
Datasheet:
171472K630C-F
Description:
171 4700pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
171472K630C-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    171
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    630V
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    13.0048mm
  • Width
    3.9878mm