  • 170474J160HC
170474J160HC
advertisement
Manufacturer No:
170474J160HC
HK JDW NO:
192-170474J160HC
Datasheet:
170474J160HC
Description:
170 0.47μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 160V-DC 90V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
170474J160HC
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.374Diax0.807L 9.50mmx20.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 90
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    90V
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    37mOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    9.5mm
  • Length
    20.5mm