  • 170-025-173L000
170-025-173L000
advertisement
Manufacturer No:
170-025-173L000
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-170-025-173L000
Package:
Datasheet:
170-025-173L000
Description:
CONN D-SUB HOUSING PLUG 25POS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
170-025-173L000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Feature
    Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Through Hole
  • Connector Type
    Plug for Male Contacts
  • Number of Positions
    25
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Contact Type
    Signal
  • Note
    Contacts Not Included
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B
  • Height
    12.6mm
  • Length
    53mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Body Material
    Steel
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~125°C