  • 16CTQ080STRL
16CTQ080STRL
advertisement
Manufacturer No:
16CTQ080STRL
HK JDW NO:
884-16CTQ080STRL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
16CTQ080STRL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16CTQ080STRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    16CTQ080
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    550μA @ 80V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    720mV @ 8A
  • Max Reverse Leakage Current
    550μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    850A
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    80V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C