  • 168223J400G-F
168223J400G-F
advertisement
Manufacturer No:
168223J400G-F
HK JDW NO:
192-168223J400G-F
Package:
Radial
Datasheet:
168223J400G-F
Description:
168 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
168223J400G-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    168
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.197W 7.20mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    2820
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    5mm