  • 167393J250B-F
167393J250B-F
advertisement
Manufacturer No:
167393J250B-F
HK JDW NO:
192-167393J250B-F
Datasheet:
167393J250B-F
Description:
167 0.039μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
167393J250B-F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.413Lx0.157W 10.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    4mm