  • 1641R-104H
1641R-104H
advertisement
Manufacturer No:
1641R-104H
HK JDW NO:
79-1641R-104H
Step5Bar-code shipping tag
1641R-104H
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    1641R
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Current Rating
    164mA
  • Lead Length
    36.58mm
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.12Ohm Max
  • Max DC Current
    164mA
  • Frequency - Self Resonant
    10MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Current - Saturation
    120mA
  • Q Factor
    50
  • Diameter
    4.11mm