  • 1641-154H
1641-154H
advertisement
Manufacturer No:
1641-154H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-1641-154H
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 895
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1641-154H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    1.000001g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1641
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    143mA
  • Reference Standard
    MS75089
  • Lead Length
    36.58mm
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    790kHz
  • DC Resistance (DCR)
    4.1Ohm Max
  • Max DC Current
    143mA
  • Frequency - Self Resonant
    8.5MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    55 @ 790kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    55
  • Current - Saturation
    90mA
  • Q Factor
    55
  • Diameter
    4.11mm