  • 161CMQ035
161CMQ035
advertisement
Manufacturer No:
161CMQ035
HK JDW NO:
884-161CMQ035
Package:
TO-249AA
Datasheet:
161CMQ035
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
161CMQ035
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 161CMQ035.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-249AA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-D3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 160A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Average Rectified Current
    160A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    11500A