  • 1616FPS-R82N-01
1616FPS-R82N-01
advertisement
Manufacturer No:
1616FPS-R82N-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-1616FPS-R82N-01
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1616FPS-R82N-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    20.8MOhm
  • Rated Current-Max
    4A
  • Inductance-Nom (L)
    0.82 µH
  • Series Resistance
    20.8mOhm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    4A
  • Inductance
    820 nH