  • 160R-392FS
160R-392FS
advertisement
Manufacturer No:
160R-392FS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-160R-392FS
Package:
2-SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
160R-392FS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    160R
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.18mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    290mA
  • Inductance
    3.9μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.5Ohm Max
  • Max DC Current
    290mA
  • Frequency - Self Resonant
    48MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    47 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    47
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    47
  • Height
    2.03mm
  • Height Seated (Max)
    0.080 2.03mm