  • 160R-182GS
160R-182GS
advertisement
Manufacturer No:
160R-182GS
HK JDW NO:
79-160R-182GS
Step5Bar-code shipping tag
160R-182GS
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.18mm
  • Current Rating
    410mA
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    760mOhm Max
  • Max DC Current
    410mA
  • Frequency - Self Resonant
    100MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    36 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    36
  • Q Factor
    36
  • Height
    2.03mm
  • Height Seated (Max)
    0.080 2.03mm