  • 160563J1000M-F
160563J1000M-F
advertisement
Manufacturer No:
160563J1000M-F
HK JDW NO:
192-160563J1000M-F
Package:
Radial
Datasheet:
160563J1000M-F
Description:
160 0.056μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160563J1000M-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    160
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.276W 26.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    7mm