  • 160155J100M-F
160155J100M-F
advertisement
Manufacturer No:
160155J100M-F
HK JDW NO:
192-160155J100M-F
Datasheet:
160155J100M-F
Description:
160 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160155J100M-F
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.276W 26.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    7mm