  • 160154K400H-F
160154K400H-F
advertisement
Manufacturer No:
160154K400H-F
HK JDW NO:
192-160154K400H-F
Datasheet:
160154K400H-F
Description:
160 0.15μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160154K400H-F
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Size Code
    7130
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    7.5mm