  • 160154J1000P-F
160154J1000P-F
advertisement
Manufacturer No:
160154J1000P-F
HK JDW NO:
192-160154J1000P-F
Package:
Radial
Datasheet:
160154J1000P-F
Description:
160 0.15μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160154J1000P-F
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.433W 32.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    32mm
  • Width
    11mm