  • 160104J250F-F
160104J250F-F
advertisement
Manufacturer No:
160104J250F-F
HK JDW NO:
192-160104J250F-F
Package:
Radial
Datasheet:
160104J250F-F
Description:
160 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160104J250F-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    160
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7120
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    18mm