  • 15KP90CA
15KP90CA
advertisement
Manufacturer No:
15KP90CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-15KP90CA
Package:
P600, Axial
Datasheet:
15KP90CA
Description:
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
15KP90CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 15KP90CA .
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    P600
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    15KP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    15kW
  • Voltage - Rated DC
    90V
  • Operating Supply Voltage
    90V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    10μA
  • Voltage - Breakdown (Min)
    100V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    103A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    146V
  • Clamping Voltage
    146V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    90V
  • Peak Pulse Current
    103A
  • Reverse Standoff Voltage
    90V
  • Max Surge Current
    103A
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    100V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    100V
  • Number of Bidirectional Channels
  • Diameter
    9.1mm
  • Length
    9.1mm