  • 15KP20CA
15KP20CA
advertisement
Manufacturer No:
15KP20CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-15KP20CA
Package:
P600, Axial
Datasheet:
15KP20CA
Step5Bar-code shipping tag
15KP20CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 15KP20CA .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Supplier Device Package
    P600
  • Weight
    2.000002g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    15KP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Power Rating
    15kW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Operating Supply Voltage
    20V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
  • Voltage - Breakdown (Min)
    22.2V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    437A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    34.3V
  • Clamping Voltage
    34.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    20V
  • Peak Pulse Current
    437A
  • Reverse Standoff Voltage
    20V
  • Max Surge Current
    437A
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Breakdown Voltage
    22.2V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Number of Bidirectional Channels
  • Diameter
    9.1mm
  • Length
    9.1mm