  • 15KP150A
15KP150A
advertisement
Manufacturer No:
15KP150A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-15KP150A
Package:
P600, Axial
Datasheet:
15KP150A
Step5Bar-code shipping tag
15KP150A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 15KP150A .
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    15KP
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    167V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    62A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    243V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    150V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    176V
  • Clamping Voltage-Max
    243V