  • 15FE-ST-VK-N
15FE-ST-VK-N
advertisement
Manufacturer No:
15FE-ST-VK-N
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-15FE-ST-VK-N
Package:
Datasheet:
15FE-ST-VK-N
Description:
FE Series FFC Contacts, Bottom Bulk 0.049 1.25mm Kinked Pin 15 Positions Through Hole, Right Angle Tin -25°C~85°C
Step5Bar-code shipping tag
15FE-ST-VK-N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Housing Color
    White
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight
  • Height Above Board
    0.189 4.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    FE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Kinked Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    15
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    SIDE ENTRY
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • UL Flammability Code
    94V-0