  • 15BJ300A
15BJ300A
advertisement
Manufacturer No:
15BJ300A
HK JDW NO:
232-15BJ300A
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 300VWM 486VC SMBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
15BJ300A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 15BJ300A.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-221AA, SMB Flat Leads
  • Supplier Device Package
    SMBF
  • Mfr
    Eaton - Electronics Division
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Series
    15BJ
  • Type
    Zener
  • Applications
    Telecom
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    335V
  • Power - Peak Pulse
    1500W (1.5kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    486V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    300V