  • 1590FFBK
1590FFBK
advertisement
Manufacturer No:
1590FFBK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-1590FFBK
Package:
Aluminum
Datasheet:
1590FFBK
Description:
Enclosures, Boxes, & Cases 7.38X7.38
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1590FFBK
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1590FFBK.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Box
  • Package / Case
    Aluminum
  • Material
    Metal, Aluminum
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    2.3lbs 1kg
  • Body Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    1590F
  • Size / Dimension
    7.402Lx7.402W 188.01mmx188.01mm
  • Feature
    EMI Shielded, Mounting Flange
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Black
  • Design
    Cover Included
  • Container Type
    Box
  • Area (L x W)
    54.8in2 (354cm2)
  • Height
    2.697 68.50mm
  • Length
    188.0108mm
  • Width
    187.452mm
  • Thickness
    0.080 2.03mm