  • 158TTA035M
158TTA035M
advertisement
Manufacturer No:
158TTA035M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-158TTA035M
Package:
Axial, Can
Datasheet:
158TTA035M
Description:
TTA 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.28A 0.630Diax1.220L 16.00mmx31.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 2120
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
158TTA035M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    TTA
  • Size / Dimension
    0.630Diax1.220L 16.00mmx31.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    176.8mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.575mA
  • Ripple Current
    1.28A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.28A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6384A @ 50kHz
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel/Ammo Pack, Epoxy Ends
  • Diameter
    16mm
  • Height
    30mm