  • 1584C10TW20
1584C10TW20
advertisement
Manufacturer No:
1584C10TW20
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-1584C10TW20
Package:
Datasheet:
Description:
Power Outlet Strips 20 AMP CORD 10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1584C10TW20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Weight
    1.000171kg
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Rated
    125V
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Current Rating
    20A
  • Number of Conductors
    3
  • Output Voltage
    120V
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG