  • 154PPS152K
154PPS152K
advertisement
Manufacturer No:
154PPS152K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-154PPS152K
Package:
Axial
Datasheet:
154PPS152K
Description:
PPS 0.15μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 1500V 1.5kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
154PPS152K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PPS
  • Size / Dimension
    0.689Diax1.339L 17.50mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    1500V 1.5kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.7mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V