  • 1530C333
1530C333
advertisement
Manufacturer No:
1530C333
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-1530C333
Package:
Axial
Datasheet:
1530C333
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1530C333
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1530C333 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    PRINTED WIRING PIN
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1530
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.260Diax0.380L 6.60mmx9.65mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Varnish
  • Current Rating
    53mA
  • Inductance
    3.3mH
  • Test Frequency
    250kHz
  • DC Resistance (DCR)
    51.6Ohm Max
  • Max DC Current
    53mA
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    52 @ 250kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    52
  • Self Resonant Frequency
    800kHz
  • Diameter
    6.6mm