  • 15133-10-20-T
15133-10-20-T
advertisement
Manufacturer No:
15133-10-20-T
HK JDW NO:
255-15133-10-20-T
Package:
Datasheet:
15133-10-20-T
Purchasing and Inquiry
15133-10-20-T Overview
15133-10-20-T Features
Magnum? 15133 series
15133-10-20-T Applications
There are a lot of Eaton - Electronics Division 15133-10-20-T Terminal Blocks applications.
  • All Electrical Machinery
  • Anywhere power is distributed
  • Instrumentation
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Data Technology
  • Electrical substations
  • Variable speed/frequency drivers
  • Embedded systems
  • Medical technology
Step5Bar-code shipping tag
15133-10-20-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Contact Material - Plating
    Copper Alloy - Tin Plated
  • Screw Material - Plating
    Steel - Zinc Plated
  • Operating Temperature
    105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Magnum® 15133
  • Feature
    Cover
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Pitch
    0.375 9.53mm
  • Wire Gauge
    12-22 AWG
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    20A
  • Torque - Screw
    1.36 Nm (12 Lb-In)