  • 1508-13NJLB
1508-13NJLB
advertisement
Manufacturer No:
1508-13NJLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1508-13NJLB
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1508-13NJLB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 hours ago)
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Material - Core
    Air
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2004
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Flat Top
  • Current Rating
    4A
  • Inductance
    13 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    4A
  • Frequency - Self Resonant
    3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    100
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    100
  • Case/Size Code
    1616
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    3.9mOhm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.013 µH
  • RMS Current (Irms)
    4A
  • Height
    2.01mm
  • Length
    4.19mm
  • Width
    3.94mm