  • 150154J63BB
150154J63BB
advertisement
Manufacturer No:
150154J63BB
HK JDW NO:
192-150154J63BB
Package:
Axial
Datasheet:
150154J63BB
Description:
150 0.15μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
150154J63BB
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    150
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.236Diax0.650L 6.00mmx16.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED VOLTAGE(VAC):40
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Diameter
    6mm
  • Length
    16.5mm