  • 1338-18DCGI8
1338-18DCGI8
advertisement
Manufacturer No:
1338-18DCGI8
HK JDW NO:
378-1338-18DCGI8
Package:
SOIC
Datasheet:
1338-18DCGI8
Description:
8 Terminations3.3V 8 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz Min 1.4V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
1338-18DCGI8 Overview
This real time analog clock can be found in package SOIC.Bulk is the package format.It is possible to terminate a transmission line with a RTC module that matches the characteristic impedance of the line, which is known as 8 termination.This RTC real time clock's supply voltage is 3.3V.A total of 8 pins are equipped with the RTCs.It falls under the subcategory of Timer or RTC.The RTC times have a memory size of 56B that is available for storing data and programs.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.There is a mounting type Surface Mount specified for the RTC module.There are 2/5V power supplies attached to it.It is equipped with 8 pins.There are 1 timers, which are control real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.Optimal efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at 1.8V.Temperatures higher than -40°C should be used.Operating temperatures should be below 85°C.Real time clocks operate with the minimal supply voltage of 1.4V.This real time clock operates with a max supply voltage of 5.5V.
1338-18DCGI8 Features
SOIC package
8 terminations
8 pin count
2/5V power supplies
Be maintained at 1.8V for high efficiency.
1338-18DCGI8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 1338-18DCGI8 Real Time Clocks applications.
  • IoT
  • Fax/Printer
  • Daily alarms
  • Modem
  • Elapsed time counter
  • Medical Equipment
  • Electronic metering
  • Routers
  • POS Terminal
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
1338-18DCGI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.4V
  • Memory Size
    56B
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    N
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height
    1.5mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Thickness
    1.5mm