  • 131P224X91K0S04
131P224X91K0S04
advertisement
Manufacturer No:
131P224X91K0S04
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-131P224X91K0S04
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
220nF Film Capacitor 10% Axial 1kV-DC 500V-AC Polyester
Step5Bar-code shipping tag
131P224X91K0S04
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Diameter
    19.05mm
  • Length
    53.975mm