  • 12SWS2544
12SWS2544
advertisement
Manufacturer No:
12SWS2544
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-12SWS2544
Package:
Datasheet:
Description:
SHOULDER WASHER .265 ID .750 OD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
12SWS2544
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 12SWS2544.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Material
    Nylon
  • Series
    MicroPlastics, SW
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Diameter - Outside
    0.750 (19.05mm) 3/4
  • Diameter - Inside
    0.265 (6.73mm)
  • Length - Below Head
    0.100 2.54mm
  • Thickness - Overall
    0.095 2.41mm