  • 127XMPL6R3MG19H
127XMPL6R3MG19H
advertisement
Manufacturer No:
127XMPL6R3MG19H
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-127XMPL6R3MG19H
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
127XMPL6R3MG19H
Purchasing and Inquiry
127XMPL6R3MG19H Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.7A @ 100kHz to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 12mOhm.Stable operation requires -40°C~105°C as the operating temperature.
127XMPL6R3MG19H Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
127XMPL6R3MG19H Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 127XMPL6R3MG19H applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
127XMPL6R3MG19H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    XMPL
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Decoupling
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    120μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm