  • 125SH-B-04-TS
125SH-B-04-TS
advertisement
Manufacturer No:
125SH-B-04-TS
Manufacturer:
Adam Tech
HK JDW NO:
9-125SH-B-04-TS
Package:
Datasheet:
Description:
125SH Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 4-Position Board to Cable/Wire 0.165 4.20mm Height
Quantity:
In Stock : 2700
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
125SH-B-04-TS
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Rectangular
  • Insulation Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    125SH
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    4
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    125VAC
  • Fastening Type
    Friction Lock
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Male Blade
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Insulation Height
    0.165 4.20mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.049 1.25mm
  • Insulation Color
    Natural
  • Contact Length - Post
    0.091 2.30mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Contact Length - Mating
    0.094 2.40mm
  • Overall Contact Length
    0.232 5.90mm