  • 1210ZC106K4Z2A
1210ZC106K4Z2A
advertisement
Manufacturer No:
1210ZC106K4Z2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1210ZC106K4Z2A
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
1210ZC106K4Z2A
Description:
FLEXITERM® 10μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1210ZC106K4Z2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLEXITERM®
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.4892mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.79mm