  • 1210J5000271JCT
1210J5000271JCT
advertisement
Manufacturer No:
1210J5000271JCT
HK JDW NO:
419-1210J5000271JCT
Datasheet:
1210J5000271JCT
Description:
270pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1210J5000271JCT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    1210 (3225 Metric)
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Dielectric
    C0G
  • Thickness (Max)
    0.079 2.00mm