  • 1210CC272KAT1A
1210CC272KAT1A
advertisement
Manufacturer No:
1210CC272KAT1A
Manufacturer:
AVX
HK JDW NO:
66-1210CC272KAT1A
Package:
1210
Datasheet:
1210CC272KAT1A
Description:
Ceramic Capacitor 10% 1210
Step5Bar-code shipping tag
1210CC272KAT1A
  • Package / Case
    1210
  • Number of Terminals
    2
  • ECCN (US)
    EAR99
  • HTS
  • Capacitance Value
    0.0027uF
  • Microwave Application
    No
  • Mounting
    Surface Mount
  • Case Style
    Ceramic Chip
  • Size (mm)
    3.3 X 2.5 X 1.8034
  • Minimum Operating Temperature (°C)
    -55
  • Maximum Operating Temperature (°C)
    125
  • Product Depth (mm)
    2.5
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Technology
    Standard
  • Construction
    Flat
  • Termination Style
    Pad
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    600VDC|630VDC