  • 12105J160JBTTR
12105J160JBTTR
advertisement
Manufacturer No:
12105J160JBTTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12105J160JBTTR
Datasheet:
12105J160JBTTR
Description:
CAP THIN FILM 16PF 50V 1210
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
12105J160JBTTR
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Accu-P®
  • Size / Dimension
    0.119Lx0.098W 3.02mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn96Ag4) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    16pF
  • Packing Method
    TR, 7/13 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    930μm
  • Height Seated (Max)
    0.044 1.13mm
  • Length
    3.02mm