  • 12102A222GAT4A
12102A222GAT4A
advertisement
Manufacturer No:
12102A222GAT4A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12102A222GAT4A
Package:
1210
Datasheet:
Description:
2.2nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1210
Step5Bar-code shipping tag
12102A222GAT4A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1210
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    2%
  • Negative Tolerance
    2%
  • Height
    1.52mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm