  • 12101C104JAT2M
12101C104JAT2M
advertisement
Manufacturer No:
12101C104JAT2M
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12101C104JAT2M
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
0.1μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
12101C104JAT2M
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Depth
    2.5mm
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.4892mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm