  • 120NQ045-1
120NQ045-1
advertisement
Manufacturer No:
120NQ045-1
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-120NQ045-1
Package:
HALF-PAK
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 610mV @ 120A -55°C~150°C 10mA @ 45V Bulk HALF-PAK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
120NQ045-1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    HALF-PAK
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    610mV @ 120A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Current - Average Rectified (Io)
    120A
  • Capacitance @ Vr, F
    5200pF @ 5V 1MHz