  • 1206YC106KAT2A
1206YC106KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
1206YC106KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1206YC106KAT2A
Datasheet:
1206YC106KAT2A
Purchasing and Inquiry
1206YC106KAT2A Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
1206YC106KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
1206YC106KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 1206YC106KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
1206YC106KAT2A
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Resistance
    330Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    16V
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Height
    450μm
  • Thickness (Max)
    0.070 1.78mm
  • Thickness
    1.778mm